Backbone Türkçe yaması 2 haftalık geliştirme süreci sonunda hazır hale geldi. Backbone oldukça yeni bir oyun. Daha geçen sene, yani 2021 yılında piyasaya çıktı. Bağımsız geliştiriciler tarafından oluşturulan Backbone, rpg ögeleri bulunduran bir dedektiflik macerası. Oyun 9 farklı dilde piyasaya sürülmüş lakin ne yazık ki bunlar arasında Türkçe yok. Benim de Backbone’u yeni deneyimleme fırsatım oldu. Hikayeyi ve mekanikleri sevince sizlerinde oynayabilmesi için oyunu Türkçe’ye çevirmek istedim.

Backbone Türkçe Yama S.S.S

Türkçe yamada Aİ çevirisi kullanıldı mı?

Biliyorsunuz son günlerde çıkan yamaların çoğu Aİ yazılımlara çevirtiliyor. Yapay zeka yazılımlar her ne kadar dil işlemek için eğitilmiş olsa bile diyaloğa dayalı karışık İngilizce isteyen oyunlar için doğru düzgün çeviri yapamıyor. Simülasyon tarzı oyunlarda makine çevirisine başvursak bile bu tip hikayeli rpg oyunlarda manuel çeviriyi tercih ediyoruz. Backbone Türkçe çevirisi yapılırken de anlayacağınız üzere yapay zeka kullanılmadı. Dil dosyalarını tek tek kendimiz çevirdik.

Backbone’un Hangi Sürümlerine Uygun?

Şuanlık sadece Steam versiyonu ile çalışmakta. Torrent sürümlerde denemedik. Siz eğer çalıştırabilirseniz lütfen yorum atın. Konuya, yamanın torrent sürümlerde de çalıştığını ekleyelim.

**Ayrıca oyuna gelen en son güncelleme olan v1.1 patch ile çalışmaktadır.

Backbone Dil Dosyalarının Kurulumu Sonrasıyla Alakalı Bilgier

  • Eğer dxf93.dll eksikse setup bunu otomatik olarak sisteme yükler. Lakin dll kurulduktan sonra bilgisayarınızın yeniden başlatılması gerekir. Eğer oyun Türkçe’ye dönmemişse bunun sebebi sistemin yeniden başlatılmış olmamasıdır.
  • “Flap” hatası ile ilgili hala daha çözüm aramaktayız. Bu hatanın çok canınızı sıkacağını tahmin etmesemde zaman zaman oyun çökebilir.
  • Türkçe yerelleştirmeyi doğrudan İngilizce dil dosyaları üstünden yaptık. Yamayı kurmadan önce İngilizce dil dosyalarının bulunduğu klasörü yedekleyin. Aksi taktirde oyunu tekrar İngilizce olarak oynayamazsınız.

Backbone Türkçe yama oyun içi görseller:

Backbone Hakkında Kısaca Bir İnceleme:

Oyunun ilk 2 çeyreğini gerçekten sevdim. Sizi ilk başlarda şaşırtıyor ve hikaye ilginizi çekiyor. Özellikle noir sanat tasarımına bayıldım. Fakat oyun son saatlerde gerçekten sıkıcılaşmaya başladı. Olaylar epey havada kalıyor ve birbirine bağlanmıyor gibiydi. Oynadığım için mutsuz olduğumu söyleyemem. Gerçekten güzel bir deneyim yaşadım. Backbone’un bitişini sevmedim zaten forumlara da baktığım zaman insanlar ikiye bölünmüş durumdaydı. Bir tarafta beğenenler bir tarafta ise sevmeyenler. Eğer diyalog üstüne kurulu ve hikaye ağırlıklı oyunları seviyorsanız mutlaka Backbone’a göz atın. Tabi göz atmadan önce kesinlikle yamayı da indirin 🙂

Şifre: tryamaci

Etiketler:

“Backbone Türkçe Yama – Final Sürüm – %95 Çeviri” hakkında 1 yorum

  1. Çeviri başarılı olmuş. Bunun başka bir makine çevirisi versiyonunu kullanmıştım fakat o çok saçmaydı. Bunda epey anlaşılır. Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.