Arkadaşlar bu oyunun dil dosyalarını ulaşmak ve onları çözümleyebilmek gerçekten çok zor. Bunun üstüne haftalarca araştırma yapmamıza rağmen Dwarf Fortress’in dil dosyalarına nasıl ulaşacağımızı bulamadık. Bizde Türkçe yamayı farklı bir yolla geliştirmeye karar verdik.

İndireceğiniz program bir ekran çeviri aracıdır. Ekran çeviri araçları normalde pek iyi çalışmazlar. Kelimeleri seçmekte zorlanabilirler veya anlamsız çeviri sonuçları verirler. Terim kelimelerini tam anlamazlar.

Ancak merak etmeyin Dwarf Fortress Türkçe yamanın düzgün şekilde çalıştığını testlerimiz sonucu onayladık. Oyunda bulunan terimleri ve kelimeleri ekran çeviri aracına tanımladık. Bu sayede ekrandaki yazıları Türkçe’ye çevirirken saçma sapan sonuçlarla karşılaşmayacaksınız.

Dwarf Fortress Türkçe Yama Kurulumu ve Notlar

Kurulumu yaptıktan sonra “DwarfFortress_EkranCevirisi” isimli kısayoldan yazılımı başlatabilirsiniz.

“ALT” tuşuna basılı tutarak anlık ekranı görüntüsünü Türkçe’ye çevirin. Araç otomatik olarak çevirecektir. 5-6 saatlik bir oyun sürecinden sonra zaten İngilizce kelimelere aşina oluyorsunuz ve neyin ne anlama geldiğini rahatlıkla anlayabiliyorsunuz.

Yamanın testlerini oyunun Steam’de bulunan versiyonu ile gerçekleştirdik. Yamanın, oyunun diğer sürümleriyle nasıl çalıştığı hakkında bir bilgimiz yok. Lütfen yaptığınız testleri bizimle paylaşın.

Dwarf Fortress Türkçe Çevirisi İçin Yardım Edenler:

  • Çeviri aracının oyunla birlikte düzgün şekilde çalışabilmesi için setup dosyasının paketlemesini biz yaptık.
  • Dwarf Fortress’te geçen, anlamını bilmediğimiz kelimeler ve terimlerle ilgili olarak “Uomvizk” nickli arkadaşımız bize yardımcı oldu ve çevirilerin büyük bir kısmını o gerçekleştirdi.
  • Yamanın test işlemleri tarafımızca gerçekleştirildi. Oyun içinde yaklaşık 5 saat boyunca test ettik.

Dwarf Fortress Nasıl Bir Oyun?

Dwarf Fortress, derinliği ve tekrar oynanabilirliği nedeniyle özel bir hayran kitlesi toplayan karmaşık ve girift bir simülasyon oyunudur. Oyun, oyunculara her biri kendine özgü kişilikleri ve nitelikleri olan bir cüce kalesi inşa etme ve yönetme görevi verir.

Dwarf Fortress’in göze çarpan özelliklerinden biri, prosedürel olarak oluşturulmuş dünyadır, bu da hiçbir oyunun aynı olmadığı anlamına gelir. Oyun ayrıca sağlam bir bina ve kaynak yönetim sisteminin yanı sıra her cücenin benzersiz özelliklerini dikkate alan zengin bir savaş sistemine sahiptir.

Oyunun bir başka önemli yönü de dik öğrenme eğrisidir. Arayüz yeni gelenler için kafa karıştırıcı olabilir ve oyundaki sistemlerde çok fazla derinlik vardır. Ancak, öğrenmek için zaman ayırmaya istekli olanlar için ödüller buna değer.

Genel olarak, Dwarf Fortress, sistemlerini öğrenmek için zaman ayırmaya istekli oyuncular için sonsuz tekrar değeri sunan benzersiz ve zorlu bir oyundur. Simülasyon oyunları hayranlarının mutlaka oynaması gereken bir oyundur ve kesinlikle saatlerce sürecek bir eğlence sunacaktır.

Şifre: tryama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.