Modern zamanda geçen strateji/simülasyon oyunlarını gerçekten çok seviyorum. Supreme Ruler 2020′ de bu tarzın başarılı temsilcilerinden birisi. Tabi tip strateji oyunlarındaki İngilizce genellikle daha teknik ve detaylı oluyor. Siyasi terimler, coğrafi terimler vs yer alıyor. Yani oyundan zevk alabilmek için illa ki Türkçe yama gerekiyor. Supreme Ruler 2020 Türkçe yamanın finalini geçen haftalarda yaptık. Bir kaç uyumluluk ve versiyon testi yaptıktan sonra ancak şimdi yayınlayabiliyoruz. Supreme Ruler Türkçe çevirisiyle alakalı gerekli bilgiler aşağıdadır.

Supreme Ruler 2020 Türkçe Yama Künyesi

Çıkış Tarihi: 8 Haziran 2022

Uyumlu versiyonlar: Steam ve crackli sürümler ile uyumluluk gösterir. Eğer oyunu crackli oynuyorsanız son sürüm olmasına dikkat edin. Eski tarihli sürümlerde uyumsuzluk problemleri baş gösterebilir.

Türkçe’ye çeviri oranı: %95 çevrildi. Birlik isimleri ve bazı özel isimlerde çeviri yapılmadı. Birlik isimlerini çevirmek oyuncunun kafasını karıştırabileceği ve sözleşmelerde sıkıntı yaratacağı için buna girişmedik.
Menüde bulunan ordu komutları Türkçe hale getirildi. Fakat harita üstünden sağ tıkla ulaştığınız komutlarda Türkçeleştirme işlemi yapamadık. Komutları menü üstünden vermeye çalışın. Zaten bir süre sonra İngilizce’lerini de ezberlemiş olacaksınız. Bu sayede haritayı kullanarakta komut verebilir hale geleceksiniz.

Ekip: Proje de hem biz hem de SkrownCrew yama ekibi yer aldı. Kodlama ve dil dosyalarının entegrasyonu konusunda çok yardımcı oldular. Teşekkürlerimi iletiyorum.

Not: Türkçe yama dosyaları Supreme Ruler 2020 Gold Edition’da da çalışmaktadır. Eğer yeterli talep gelirse Ultimate için de çeviri projesini başlatacağız.

Supreme Ruler 2020 Nasıl Bir Oyun?

Oyun ekonomi, siyaset, diplomasi gibi ögelere de yer vermekle birlikte esasında askeri stratejiye yönelik bir yapısı var. Ekonomi kısmı biraz sade tutulmuş. Açıkçası GPS:4 deneyimimden sonra buna sevindim. 1-2 saatte oyunun ekonomik yapısını öğrenebilirsiniz. Supreme Ruler 2020’nin derinleştiği yer ise ordu yönetimi ve askeri operasyonlar kısmı. Oyunda yüzlerce farklı askeri teknoloji ve binlerce farklı birlik çeşidi var. Doğrudan ordunuzu alıp sürüklemekle iş bitmiyor. Onların ikmalini yapmalı, geçecekleri yollar inşa etmeli ve uluslararası toplumun tepkisini çekmemek için diplomatik manevralarda bulunmalısınız. Tabi bunlarla uğraşmak istemiyor da olabilirsiniz. Bu durumda yetkiyi bakanlarınıza atayabiliyorsunuz. Esasında tüm kategorilerde, görevi bakanınıza devretme seçeneği bulunuyor. Dilerseniz bunu biraz daha açalım; diyelim ki teknoloji yatırımlarıyla uğraşmak istemiyorsunuz bu durumda görevi bakana bırakabilirsiniz. AI teknoloji konusundaki yatırımları kendisi yapacaktır (tabi yeterli bütçe varsa). Aynı şekilde orduyla uğraşmak istemiyorsanız da buradaki görevleri AI’ya devredebilirsiniz. Oyunda AI’ya bırakamadığınız tek şey harita üstünde yaptığınız inşaatlardır. Bu inşaatları kendiniz yapmanız gerekiyor. İnşaatlar konusunda bodoslama gitmemeye dikkat edin. İyi bir planlama yaparak, bölge bölge inşaat hamleleri yapmanız lazım. Çok hızlı giderseniz çözülemez bir enflasyon problemiyle karşılaşabilirsiniz.

Daha ayrıntılı oynanış görmek ve oyunu öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki rehber videolarına göz atın:

Kurulum ile ilgili ayrıntılar:

Şifre:tryamaci

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.